TOKIO – Japonsko si pripomenulo 20. výročie útoku smrtiacim nervovým plynom sarin v tokijskom metre, ktorý spáchala sekta Óm šinrikjó. Vyžiadal si dvanásť ľudských životov a okolo šesťtisíc zranených. Zamestnanci metra držali minútu ticha na stanici Kasumigaseki, aby vzdali poctu zabitým, ku ktorým patrili dvaja ich niekdajší kolegovia. Pracovníci metra a cestujúci sa zišli na modlitby aj na ďalších staniciach. Stanicu Kasumigaseki navštívil i japonský premiér Šinzó Abe. Urobíme všetko, čo môžeme, aby sa takéto niečo už nikdy nestalo, vyhlásil pred novinármi.

K najhoršiemu povojnovému útoku v Japonsku došlo v ranných hodinách 20. marca 1995, keď páchatelia vypustili sarin na piatich miestach tokijského metra. V súčasnosti stojí pred súdom posledný z páchateľov, ktorého zadržali roku 2012. Zakladateľ sekty Šókó Asahara, občianskym menom Čizuo Macumoto, a deviati jeho nasledovníci dostali za tento a viaceré ďalšie zločiny tresty smrti, ktoré však dosiaľ neboli vykonané. Ďalších štyroch členov odsúdili na doživotie.

Avšak pre obete útoku, z ktorých mnohé naďalej trpia psychickými, fyzickými i finančnými následkami, prípad zďaleka nie je uzavretý. Štát obviňujú z prehliadania ich situácie. Mnohí sa tiež sťažujú, že presné pozadie a okolnosti útoku neboli nikdy riadne objasnené. Sekta Óm šinrikjó sa v roku 2007 rozpadla na dve skupiny - Alef a Hikari no Wa (Kruh svetla). Japonská spravodajská služba verejnej bezpečnosti uviedla, že k novembru minulého roka mali dovedna 1 650 členov. Aj dnes je možné, že sa dopustia hromadného zabíjania, vyhlásila japonská ministerka spravodlivosti Jóko Kamikawová s tým, že obe uvedené skupiny sú značne ovplyvnené zakladateľom sekty. Zdôraznila, že ministerstvo bude naďalej monitorovať ich aktivity a starať sa o bezpečnosť verejnosti.