Oliver Shanti (Ulrich Schulz) je všetko v jednej osobe a zrejme by nebolo ťažké priradiť mu aj ďalšie prívlastky. Tento muž je známym producentom a vydavateľom tzv. hudby new age a zakladateľom hudobnej spoločnosti Sattva Music, ktorá mala nezanedbateľný podiel na trhu a dosahovala vysoké hospodárske zisky. V Európe aj inde vo svete sa predalo vyše milióna nosičov s nápisom Oliver Shanti & Friends. Takisto v Českej a Slovenskej republike je tvorba tohto autora známa a v istých kruhoch aj dosť rozšírená. „Shantiho" muzika je akési skĺbenie tradičných čínskych, orientálnych a indiánskych motívov s príjemnou relaxačnou a rytmickou hudbou. Medzi najúspešnejšie albumy patria Tai Chi, Well Balanced, Tai Chi Too a Alhambra, ktorých predaj prekračuje stotisícovú hranicu.

Shanti sám o sebe tvrdil, že je známejší než Beatles. Jeho cédečká si kúpili milióny poslucháčov, počas kariéry stúpol jeho obrat od jedného tisíca mariek (1982) na 10 miliónov eur (2002). Sám k tomu dodáva: „V roku 2001 som bol najlepšie platený hudobník v odbore (...) a niekoľkonásobný milionár." (Krug, A., 2009a) Boli však tieto financie zaslúžené? Ľudia z jeho okolia totiž vyhlásili, že nie je pravým autorom relaxačnej hudby. V skutočnosti vraj ani nevie hrať na žiadny hudobný nástroj. Je ale obratným manipulátorom a vodcom sekty Sattva. Medzi členmi a priaznivcami tejto komunity bolo niekoľko hudobníkov, ktorých talent a schopnosti mal zneužiť vo svoj prospech.

Oliver Shanti začal svoju kariéru guru ako spirituálny vodca v hippies komunite v Indii, kde bol „na ceste k duchovnej vyrovnanosti". V roku 1980 sa presťahoval do Viechtachu v Nemecku, kde začal okolo seba zbierať prvých žiakov. Už vtedy bol vraj obklopený deťmi, ktoré využíval pre svoje potešenie. Komunita sa potom odsťahovala do Mníchova. V roku 1986 Shanti kúpil farmu Quinta San José, sídlo neďaleko malebného severoportugalského mestečka Vila Nova de Cerveira. Jeho prívrženci ho nasledovali do Fince ležiacej poblíž portugalského pobrežia Atlantiku. Tam si spoločne so svojou ženou vzal aj tri pestúnske deti - všetko synov jeho prívržencov. Ďalší chlapci prichádzali k Shantimu do Portugalska na prázdniny. Dnes sa vychádza z toho, že všetci títo chlapci boli zneužití.

 

Malé obete


 
Oliver Shanti sa „dotkol" meditatívnou hudbou s prvkami etno množstva ľudí, ale ako Ulrich Schulz aj neplnoletých mladíkov. Je obvinený z toho, že v rokoch 1985 až 1998 pravidelne zneužíval dve dievčatá a štyroch chlapcov z komunity, ktorú viedol - vo veku od ôsmich do šestnástich rokov. Celkovo sa tak malo stať 314-krát. Obvinenie sa opiera o svedecké výpovede a výsluchy poškodených. Avšak vyšetrovanie ukázalo, že Schulz od polovice 80. rokov sexuálne zneužil najmenej 116 detí, prevažne chlapcov. Svoje pedofilné sklony mal podľa polície ukájať najskôr v Mníchove, neskôr aj vo svojom sídle v Portugalsku. Vyšetrovatelia odhadli počet prípadov, keď došlo k spáchaniu trestného činu sexuálneho zneužívania na vyše tisíc. Niektoré z detí prepadli neskôr drogovej závislosti, iné dokonca spáchali samovraždu. Niektoré obete, ktoré sa odvážili vypovedať, opisujú kruté zaobchádzanie, sexuálne zneužívanie aj skupinový sex.

Schulzovo patologické správanie a konanie opísali na polícii dvaja chlapci. Na základe ich výpovedí bol potom Schulz hľadaný. Chlapci podávali správy o skúsenostiach s guru a neľahkom živote v jeho blízkosti. Napríklad hovorili o tom, ako v Mníchove ležali po troch na matracoch na zemi a uprostred ležal Oliver. Potom vykresľovali, ako jedného po druhom zneužil. „Jeho dychčanie ma odpudzovalo, myslel som si, že hneď zomrie, (...) na odvrávajúcich chlapcov bol čiastočne zlý," rozpráva jeden z chlapcov. Za ochotu daroval deťom darčeky.

Aj rodičia mali dostávať od Schulza tzv. prídavky na deti (Kindergeld). Za čo? Jedna z obetí ďalej rozpráva: „V Portugalsku sa ,to stávalo‘ každú noc alebo ráno." Ak chlapci neboli povoľní, a keď niektoré z detí nerobilo, čo od nich Schulz vyžadoval, potom vzal deťom všetko, čo im kúpil. Jeden chlapec bol svedkom toho, ako Schulz v Portugalsku bil a zneužíval jeho spolubývajúceho. (Wimmer, 2008a)

Jedna z obetí ďalej uvádza: „Dostal som izbu s molitanovým matracom na zemi. On potom prišiel do izby a ľahol si ku mne." (Wiendel, Wimmer, 2008). Ďalej rozpráva, ako ho Schulz zneužil. K sexuálnemu zneužívaniu chlapcov dochádzalo najskôr vo Viechtachu, potom v Mníchove, kde okolo seba Schulz zhromažďoval asi 20 žiakov, a nakoniec i v Portugalsku. Chlapec opisuje, ako ho Schulz nútil k orálnemu styku od jeho desiatich rokov, druhého zneužíval od trinástich a musel vodcovi poskytovať análny i orálny styk. Prvý chlapec mal v čase súdneho procesu so Schulzom, kde tiež vypovedal, 22 rokov, druhý, žiaľ, vypovedať nemôže, zomrel ako 20-ročný na mozgový nádor.

Vypovedajúce obete tiež potvrdili, že keď boli povoľné, odmenil ich rôznymi pozornosťami a darčekmi. Keď ale deti so Schulzom nechceli robiť to, čo od nich vyžadoval, stával sa zlým, nadával im a trestal ich: napríklad zamknutím, ostrihaním vlasov nahladko (tzv. eben), odňatím finančnej podpory rodičom a pod. Niektoré maloleté deti žili u Schulza po celý rok, iné, väčšinou chlapci zo severu Nemecka, poslali počas letných prázdnin za ním do Mníchova a neskôr aj do Portugalska. Rodičia žili vo viere, že ich deti vedie alternatívnou formou života, to znamená antiautoritatívne. V skutočnosti bol ale Schulz superautoritársky a deti využíval na svoje nie celkom oduševnené ciele.

Na súde vypovedala i matka dnes už dospelých chlapcov, ktorá uviedla, že Shantimu vždy úplne dôverovala, doslova uvádza: „Shanti na mňa urobil dojem osobnosti so silným vyžarovaním, preto som bez podozrenia nechala svoje deti v jeho mníchovskom byte a neskôr som ich na prázdniny poslala do Fince v Portugalsku. Nikdy by som si nemyslela, že sa niečo také môže stať." (Zeugin bricht zusammen, 2009).

Ako to Schulz robil, aby mu deti zverili? Jeden z bývalých členov rozpráva: „Boli sme taký kruh známych, priateľov a rodín. Bývali sme so ženou v Berlíne a nevedeli si pre nášho syna predstaviť nič lepšie, než žiť na krásnej haciende v Portugalsku a chodiť tam do školy. Moja matka bola po celý ten čas v Portugalsku prítomná." (Jaerman, 2003)

Schulzovi nech je na príťaž jeho premyslenosť. Aby mohol ukojiť svoje pedofilné chúťky, zvolil jednoduchú taktiku: koncentroval sa hlavne na matky samoživiteľky. O tom referuje mníchovský žurnalista Klaus Wiendl, ktorý prípad sleduje už roky a osobne hovoril s niekoľkými Schulzovými obeťami. Konštatuje: „Ponúkal im (rodičom - pozn. autora), že sa bude starať o ich deti, a potom ich zneužil." Na otázku, prečo má okolo seba vždy malých chlapcov, Shanti raz povedal: „Transformujem ich lásku na vyššiu úroveň." (Parth, 2009b) Schulz mal v komunite pozíciu ako pravý vodca sekty - využíval „otcovský vzťah" k deťom členov náboženského spoločenstva na ich zneužívanie. Tiež rodičov malých obetí držal v šachu, a to ich finančnou závislosťou. Vyčíta sa mu, že s deťmi zaobchádzal ako s majetkom. Tie mu museli byť „k dispozícii" v akejkoľvek dennej i nočnej hodine.

Ako sme už uviedli, Schulz zarábal kráľovské peniaze. V jeho najlepšom období bol zisk z predaných CD nosičov až dva milióny eur mesačne. Ako uvádzajú jeho stúpenci, Shanti rád míňal. Veľa peňazí pretieklo v jeho v portugalskom sídle. Tu napríklad poletovali vo veľkej voliére papagáje, do ktorých bol vraj zbláznený. Zhruba 600 okrídlených krásavcov slúžilo aj ako atrakcia (návnada) pre zvedavé deti. Napokon zamestnal dvoch ľudí len na to, aby sa starali o papagáje.

To, že deti museli nasledovať guru do jeho spálne, veľmi ovplyvnilo ich ďalšie životy. Niektorým jeho obetiam už ale nemôže pomôcť nikto - sú závislé od drog, jeden mladík sa zabil. Rany, ktoré Schulz deťom spôsobil, sú veľmi hlboké a nezabudnuteľné. Preto pri jeho dolapení a zatknutí dúfalo veľa Schulzových obetí, že dostane konečne svoj oprávnený a zaslúžený trest.

Tak to pociťuje tiež 26-ročný Tobiáš (meno bolo zmenené). Ten mal osem, keď ho ezoterický guru prvýkrát zneužil. O tom, čo prežil, nikdy nehovoril. Až v jednej televíznej reportáži uviedol: „Mal som vlastnú izbu s matracom na zemi," spomína mladý muž. Druhú noc si k nemu 150-kilový kolos ľahol a zneužil ho. „Nevedel som, čo sa deje, bol som ešte v polospánku." Po týždni s ním išiel Shanti do zoologickej záhrady. „Tu som si vybral jedného škrečka s klietkou. To som dostal ako úplatok za mlčanie." (Ex-«Guru» Shanti in Portugal festgenommen, 2008)

Tobiáš vie tiež o iných obetiach. Wiendl hovoril aj s 21-ročným kamarátom Tobiáša, k nemu poznamenáva: „Bol som šokovaný, že bol toľko rokov Schulzom sexuálne zneužívaný." Schulz mal veľa obetí, ktoré tvorili jednak deti z radov jeho stúpencov, iné vraj oslovil aj v zóne pre peších a lákal ich na rôzne darčeky. Tobiáš skĺzol na niekoľko rokov do drogovej závislosti. Jeho priateľ, dnes otec rodiny, reaguje veľmi agresívne, keď sa k jeho deťom približujú muži.

 

Transformácia do fantóma


 
Aj keď tlač informovala o tom, že nemecká polícia po Schulzovi začala pátrať v roku 2002, keď sa prihlásili prvé dve obete, niektoré médiá túto informáciu spochybnili. Totiž už v roku 1998 ohlásili na polícii dvaja chlapci, že ich Schulz sexuálne zneužíva. Podľa dostupných údajov chlapci vypovedali, ako medzi jeho obete patrili tiež domorodé deti. Podrobne opísali, ako boli v Mníchove a Portugalsku týmto mužom zneužívaní a znásilňovaní: „Každé ráno mal Oliver v posteli jedného alebo dvoch mladíkov," podávajú správu vo svojich výpovediach. (Wimmer, 2008b) Pre štátnu prokuratúru v Mníchove zrejme ale tieto údaje nestačili. Vyšetrovanie proti Schulzovi sa totiž začalo až v roku 2002, keď proti nemu prišlo na políciu ďalšie upozornenie. Obsah výpovedí o sexuálnom zneužívaní chlapcov z roku 1998 a 2002 bol veľmi podobný.

Vyšetrovanie sa časom rozrástlo do veľkého škandálu, ktorý týmto zďaleka nekončil. Keď začala Schulza nemecká polícia vyšetrovať pre podozrenie zo sexuálneho zneužívania detí, žil v tom čase vo svojej vile v Portugalsku. Len čo však zistil, že sa nad ním sťahujú mračná, utiekol a od augusta 2002 sa pred políciou skrýval. Slovo „skrýval" ale nie je celkom vystihujúce. Schulza totiž na rozličných miestach niekoľkokrát videli.

Nemecká tlač informovala o tom, ako Schulz „transformoval sám seba do fantóma". Bolo mnoho očitých svedkov, ktorí ho videli v blízkosti jeho portugalského sídla a na pláži v Portugalsku, kde sa pokúšal získať nových stúpencov. V roku 2007 ho videli na motorovej jachte, alebo tiež, ako nakupuje v španielskom pohraničnom meste s „peknými chlapcami" futbalové lopty a iné veci. Spoznali ho takisto v jednom nočnom klube na letisku Vigo. Avšak niektoré zdroje prinášajú informácie o tom, že bol celých päť rokov na rovnakom mieste, a to vo svojom portugalskom sídle. Dokonca vraj portugalská polícia o jeho mieste pobytu vedela.

Zrejme sa Schulz tešil špeciálnej priazni alebo prestíži v portugalskom mestečku Vila Nova de Cerveira, v ktorom mal svoje sídlo. Tu nechce o Schulzovi nikto hovoriť od toho času, čo bol významný občan portugalského mestečka zatknutý ako domnelý zneužívateľ detí. Nikto nič nevidel, nikto nič nevie, nikto nič nepovie - to bolo po Schulzovom zatknutí heslo mestečka Vila Nova de Cerveira. Starosta José Manuel Vaz Carpinteira nemá čo povedať, jeho zástupca Fernando Nogueira sa dal počuť, že on nie je kompetentný podávať informácie tohto druhu. Dôvod? V tomto malom chudobnom portugalskom mestečku Schulza považovali za dobrodinca. Niekoľkokrát toto mesto obdaroval. Priamo pred radnicou stojí ako pamätník bronzová plastika jeleňa, ktorú obci venoval. Daroval im taktiež päť hasičských áut (vyradených v Nemecku), sanitku, sponzoroval futbalový spolok, rozdával práčky, platil operácie. Mnohým mladým domorodým chlapcom kúpil tenisky - ako úplatok za poskytnutie sexuálnych služieb.

Zarážajúce však je, že aj portugalská polícia má k Schulzovi rovnaký postoj. Seržant Aires Lopes, policajný šéf istého mestečka na severe Portugalska tvrdí, že o tomto prípade nič nevie, on sám vraj nikdy „seňora Olivera" nepoznal. Ďalej uviedol, že v takom vážnom prípade sa kompetentne môže vyjadriť iba kriminálna polícia v Lisabone.

Roku 2002 sa portugalské špeciálne jednotky pokúsili o dolapenie páchateľa. Zásah však vyšiel naprázdno a nemecké úrady sa domnievali, že bol guru včas varovaný svojou informačnou sieťou. Objavili sa dokonca špekulácie, že informáciu o chystanom dolapení dostal z policajných kruhov. Z týchto dôvodov sa vznášali silné výhrady proti práci portugalskej aj mníchovskej polície. Kritika sa spustila na to, že bolo v roku 2002 zatknutie Schulza zmarené neuváženým konaním a polícia po ňom pátrala až ďalších dlhých 6 rokov, než bol zadržaný. Koľko detí sa zbytočne za tento čas stalo obeťou sexuálneho zneužívania samozvaného vodcu, vie asi len on sám. Schulzov útek sa skončil 27. júna 2008. V tento deň si chcel dať v Lisabone predĺžiť cestovný pas, ale zamestnanec nemeckého veľvyslanectva muža spoznal. Keď chcel Schulz zastupiteľstvo opustiť, už na neho čakala polícia.

 

Súdny proces


 
Ako sme už spomenuli, tento rodený Hamburčan podľa obžaloby v rokoch 1985 až 1998 zneužíval dve dievčatá a štyroch chlapcov vo veku 8 až 16 rokov z komunity, ktorú viedol. Spolu malo ísť až o tristoštrnásť zneužití. On sám sa však vidí ako obeť intríg. V úvode procesu uisťoval súd o svojej nevine. „Je to more klamstiev. Nikoho som nezneužil. Deti mám veľmi rád," (Krug, 2009a) obhajoval sa obvinený 60-ročný Ulrich Schulz.

Schulz trpí vážnou nákazlivou chorobou MRSA (stafylokokom), ktorá je odolná voči antibiotikám. Z tohto dôvodu oblečený do dlhého ochranného plášťa s gumovými rukavicami a rúškom na ústach vstúpil do súdnej siene vedľajším vchodom a zasadol do skleneného boxu. Na pojednávanie ho priviedla stráž v ochranných oblekoch. So súdnou sieňou bol spojený cez mikrofón a reproduktor.

Obhajcovia Ulricha Schulza žiadali znížiť trest odňatia slobody na štyri roky. Spolu so Schulzom to odôvodňujú tým, že je nevinný a sám sa stal obeťou hospodárskeho komplotu jeho bývalých obchodných partnerov, ktorí ho chceli zničiť. Obžalovaný z väzby napísal, že mu jeho odporcovia závideli úspech pri predaji ezoterickej hudby a urobili z neho zločinca. Schulz sa najprv snažil objasniť, že nie je ani guru ani vodca sekty. Žil vraj 30 rokov v komunite, kde môže žiť každý „podľa svojej viery". Jeho obhajcovia bránia Schulza tým, že uplynulo už veľa rokov od času, keď k činom došlo, sexuálne zneužívanie bolo tolerované rodičmi a obete urobili priznania až po mnohých rokoch. Prokuratúra to však vidí inak. Vytýka Schulzovi jeho pozíciu „duchovného vodcu", ktorú využíva, a na základe toho systematicky zneužíval deti jeho početných prívržencov. Žalobca žiadal pre Schulza trest odňatia slobody v trvaní osem a pol roka.

Počas súdneho pojednávania Schulz pripustil, že sa zblížil s troma chlapcami. Sám ďalej uviedol, že vtedy mali „už" 17 rokov. Obžalovaný povedal, že je homosexuál a že ho zaujímajú „len mladí muži vo veku 17, 18 a 19 rokov". (ČT24, 2009) Uviedol tiež, že nikdy nemal sexuálny styk so ženami a svoje manželstvo označil za účelové. V prípade zneužívania dvoch dievčat bol napokon oslobodený. Sudcovia nepovažovali dôkazy za dostatočné.

Schulz bol odsúdený na šesť rokov a desať mesiacov na výkon trestu odňatia slobody. Poslal ho tam 4. decembra 2009 súd v bavorskom Mníchove za to, že zneužil chlapcov v dokázaných 76 prípadoch. Priťažujúcou okolnosťou bolo, že u detí zanechal Schulz pocit bezprizornosti, bez ochrany. Na základe závislosti od guru sa deti nemohli zveriť ani svojim vlastným rodičom. Obžalovaný sám prosil vo svojej záverečnej reči, aby mu vzhľadom na jeho vek ešte „bola daná šanca" a ospravedlňoval sa svojim obetiam.

Na súde vypovedala aj 32-ročná žena, ktorá uviedla, že ako malá bola Schulzom zneužívaná. Pretože tu hrozila retraumatizácia či psychické následky (napr. nervové zrútenie), ak opäť uvidí Shantiho, bola verejnosť vylúčená. Svedkyňa sa obávala vypovedať, pretože mala veľký strach znovu sa pozrieť na Schulza. Z tohto dôvodu bol sklenený box, v ktorom obvinený sedel, z dvoch strán zatemnený. Na tretej strane bol pripevnený monitor, na ktorom sa vysielala výpoveď svedkyne. Sudca Stephan Kirchinger rozhodol, že obžalovaný sám nesmie klásť žiadne otázky, to smú len jeho právni zástupcovia. Schulz sa musel zdržať akéhokoľvek vyjadrenia, inak by bol odvedený zo siene. Táto prvá pozvaná svedkyňa žila vtedy vo Fince, kde jej otec pracoval ako záhradník. Podľa žaloby ju Schulz zneužil medzi 13. a 14. rokom takmer 200-krát.

Medzi svedkami bola taktiež matka chlapca, ktorého obžalovaný v Portugalsku po niekoľko rokov zneužíval. Schulz si nemo a nehybne vypočul matku dvoch mladých chlapcov, ktorých sexuálne zneužíval. 42-ročná kancelárska úradníčka rozprávala svoju neľahkú životnú cestu. Na začiatku deväťdesiatych rokov žila v Deggendorfe. Vyrastala ako sirota, preto vždy hľadala rodinu či nejaké spoločenstvo, ktoré by jej nepoznanú rodinu nahradilo. V roku 1981 prišla do kontaktu s členmi komunity Sattva. Žena sa uzavrela do tejto skupiny podobnej sekte a čoskoro aj pracovala vo firme, ktorá produkovala ezoterickú a relaxačnú hudbu - Sattva Music. Zdierala sa 16 hodín denne a raz týždenne vždy nakúpila potraviny pre všetkých členov komunity. Sama pre seba si nesmela nechať žiadne peniaze. Shanti vraj pravidelne volal zo svojej rezidencie v Portugalsku a ráznym tónom žiadal poslať päťmiestnu sumu.

Samotné presťahovanie do komunity vtedy žena pociťovala ako oslobodenie. Jej počerný syn bol totiž v Niederbayerne vystavený rasistickým útokom. Avšak v roku 1995, keď syna poslala do portugalskej Fince, ho stratila úplne. Tu Schulz okolo seba zhromažďoval niektorých svojich stúpencov a mnoho detí. Žena doslova uvádza: „Domnievala som sa, že sa tam má dobre." (Rost, 2009) Svojho syna smela navštíviť dohromady len päťkrát za päť rokov. Sudca Stephan Kirchinger sa jej spýtal, či sa jej na Schulzovi aj portugalskej komunite nezdalo niečo zvláštne, či nevypozorovala niečo nápadné. Žena uviedla, že áno, bolo tam prítomných veľa chlapcov a Schulz bol neustále obklopený „malými sluhami". Aj vedela o jeho homosexualite, ale podozrenie na zneužitie? Nie, to nikdy nemala. Vtedy bol Shanti nedotknuteľná, „vysoko duchovná osoba", požívajúca silnú autoritu. Zlom prišiel v roku 2000, keď guru poslal jej synov náhle späť do Bavorska. Vraj boli medzi inými deťmi „buričskí a odbojní" - takéto odôvodnenie prišlo od vodcu z Portugalska. Jej syn ju potom informoval o tom, ako ho Shanti sexuálne zneužíval. Kto však už nebude vypovedať je bývalá Schulzova „ovečka" - chlapec, ktorý zomrel vo veku 26 rokov na následky užívania drog a alkoholu.

 

Záver


 
Ulrich Schulz bol nepochybne muž mnohých tvárí; inú nastavoval verejnosti a inú používal v kruhu svojich priaznivcov. Niektorí ľudia si stále kladú otázku, ako je možné, aby človek, ktorý tvorí takú krásnu hudbu, mohol páchať takéto neodpustiteľné neprístojnosti. Jedni sa nad tým vážne zamyslia, iní ho ihneď odsúdia, ale pre mnoho ďalších prívržencov je Schulz oslavovaný ako hviezda new age. Môže byť „geniálny tvorca" alebo „hudobná legenda" tiež duchovný podvodník? Môže! Výpovede Schulzových obetí aj rozsudok súdu sú toho jednoznačným dôkazom.

Smutné zážitky zneužitých detí okradnutých o kúzlo bezstarostného detstva ale odhalili oveľa viac - Schulz bol vypočítavý drzý podvodník. Kupoval si totiž ľudí a ich priazeň, či to boli rodičia detí, deti samy, obyvatelia severoportugalského mestečka, polícia a bohvie kto ešte. Takisto ako sladko znela podkaniarova flauta obyvateľom z Hameln, podobne aj deti v húfoch nasledovali Schulzove príjemné zvuky. Podkaniarova flauta sľubovala harmóniu a večný mier. No všetko bolo zdanlivé, obyvatelia sa mali zrútiť zo skaly do priepasti. V tomto príbehu to však nebol Podkaniar, ale Ulrich Schulz.

 

Literatúra a internet:

1. Ex-«Guru» Shanti in Portugal festgenommen (2008) - http://www.netzeitung.de/entertainment/people/1072477.html

2. Fahndung erledigt: Schulz in Lissabon verhaftet! (2007) - http://www.carechild.de/news/fahndungen/muenchen_fahndung_nach_ulrich_
schulz_wegen_schwerem_sexuellen_missbrauchs_von_kindern_107_102.html


3. Jaermann, C.: Olive Shande? (2003) - http://www.spuren.ch/archiv/archiv_comments/113_0_50_0_C/

4. Krug, A.: Ich bin kein Sex-Monster (2009a) - http://www.sueddeutsche.de/muenchen/kindesmissbrauchs-prozess-ich-bin-kein-sex-monster-1.154840

5. Krug, A.: Opfer will seinen Peiniger nicht sehen (2009b) - http://www.sueddeutsche.de/muenchen/prozess-gegen-o-shanti-opfer-will-seinen-peiniger-nicht-sehen-1.175510

6. Krug, A.: Sektenguru muss hinter Gitter (2009c) - http://www.sueddeutsche.de/muenchen/urteil-im-shanti-prozess-sekten
guru-muss-hinter-gitter-1.145850


7. Kukliš, L.: Oliver Shanti - úspěšný hudebník nebo vůdce sekty a pedofil? (2008) - http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2008010014

8. Metz, M.: Es gibt nichts zu sagen (2008) - http://www.sueddeutsche.de/muenchen/schweigen-in-vila-nova-de-cerveira-es-gibt-nichts-zu-sagen-1.215232

9. Němec obviněný z třísetnásobného zneužití stanul před soudem. ČT 24 (2009) - http://www.ct24.cz/svet/evropa/64927-nemec-obvineny-z-trisetnasobneho-zneuziti-stanul-pred-soudem/

10. Parth, Ch.: Der Guru und die Kinder (2009a) - http://www.stern.de/panorama/oliver-shanti-vor-gericht-der-guru-und-die-kinder-1505115.html

11. Parth, Ch.: Oliver Shanti vor Gericht: Der Guru und die Kinder (2009b) - http://journal.humanesrecht.com/journal-medialreport/oliver-shanti-vor-gericht-der-guru-und-die-kinder

12. Rost, Ch.: Shantis Suizidversuch (2009) - http://www.sueddeutsche.de/muenchen/mutmasslicher-kinderschaender-shantis-suizidversuch-1.145767

13. Vůdce německé sekty se zodpovídá ze stovek případů zneužití dětí (2009) - http://zpravy.idnes.cz/v-nemecku-zacal-soud-s-vudcem-sekty-ktery-mel-300krat-
zneuzit-detipxu-/zahranicni.asp?c=A090826_153835_zahranicni_stf


14. Wiendl, K., Wimmer, S.: Der Tipp aus der Botschaft (2008) - http://www.sueddeutsche.de/muenchen/kinderschaender-shantiverhaftet-der-tipp-aus-der-botschaft-1.199491

15. Wiendl, K.: Selbsternannter „Guru" als Kinderschänder gesucht (2008) - http://www.klaus-wiendl.de/ulrich-schulz-fahndung-20080604.html

16. Wimmer, S.: Der Fall Shanti wird zum Polizeiskandal (2008a) - http://www.sueddeutsche.de/muenchen/nach-der-verhaftung-des-mutmas-slichen-
kinderschaenders-der-fall-shanti-wird-zum-polizeiskandal-1.579289


17. Wimmer, S.: Fall Shanti: Vorwürfe gegen die Polizei (2008b) - http://www.sueddeutsche.de/muenchen/der-mutmasslichekinderschaender-und-seine-opfer-fall-shanti-vorwuerfe-gegen-die-polizei-1.207372

18. Zeugin bricht zusammen (2009) - http://www.sueddeutsche.de/muenchen/shanti-prozess-zeugin-bricht-zusammen-1.41900