Asi nikoho neprekvapím, keď poviem, že doba, v ktorej žijeme, je hektická. Katastrofy sa na nás valia zo všetkých strán, prinajmenej z médií, ktoré sa predháňajú, aby nám ich sprostredkovali v čo najhýrivejších farbách. A tak sa niet čomu čudovať, keď sa z času na čas objavia rôzne konšpirácie dychtivo pátrajúce po zákulisí súčasných pohrôm. Niektorí ich prívrženci sú dokonca skalopevne presvedčení, že 99 % celosvetovej populácie sú iba bábkami v rukách mocichtivej elity. A tá si podľa nich robí s dejinami to, čo sa jej zachce. Plánuje vojny, hospodárske, ekonomické a sociálne krízy, ba i ekologické kolapsy. Dôvod? Je prostý - svetovláda. Byť na úplnom vrchole a vžiť sa do úlohy Stvoriteľa. Alebo že by šlo o tieňový kabinet samého Antikrista, ktorému tak chcú pripraviť podmienky pre jeho diabolské účinkovanie? Má sa už dnes odohrať dlhoočakávaný armagedon a či si na to ešte zopár storočí budeme musieť počkať? To sú otázky, ktoré znepokojujú mnohých senzáciechtivých konšpirológov.

Musí sa im ale uznať, sú vytrvalí a len tak ľahko si svoju pravdu vziať nedajú. Hoci sa rok 2012 úspešne zavŕšil a očakávaný koniec sveta nenastal, neodradilo ich to a splietajú ďalšie katastrofické a mystifikujúce scenáre. Arzenál ich nápadov je nevyčerpateľný: od Bilderbergu, cez americkú vládu, ktorá zinscenovala útok na Svetové obchodné centrum v New Yorku, až po mimozemšťanov pozorujúcich nás z neďalekých vesmírnych flotíl. Oni sú predsa tí, ktorých nikto nedobehne a ktorí vidia za oponu, za ktorú bežný človek vidieť nemôže. To im zväčšuje sebavedomie; nie sú predsa iba poslušnými figúrkami, s ktorými by dakto manipuloval. A nemusia byť ani členmi apokalyptickej sekty, aby ich pred samozvanou krutovládou niekto ochránil. Vystačia si s internetom, kde nachádzajú čoraz viac porozumenia a spriaznených duší.

Konšpiračné teórie však neradno brať na ľahkú váhu. Nielen dnes, ale odnepamäti pútali pozornosť určitého typu ľudí. A nebude to inak ani v najbližších rokoch. Možno sa len mierne inovujú, aby sa prispôsobili novým okolnostiam a trendom. Preto sme sa rozhodli tejto téme v tomto čísle venovať väčší priestor ako obvykle a bližšie vám priblížiť tento pozoruhodný fenomén. Či a ako sa nám to podarilo, zistíte najlepšie sami, ale jedno je už teraz isté, určite sa k téme ešte vrátime.