V Amerike ju považujú za náboženstvo, inde len za sektu. Reč je o scientológii, ktorej najznámejším členom je herec Tom Cruise. Nie je to prvýkrát, čo hnutie bojuje s podozreniami z kriminálnej činnosti. Tentoraz sa ale problém dostal do Bruselu, kde má sekta svoju európsku centrálu. Pribúda totiž ľudí, ktorí sa sťažujú na vydieranie a finančný nátlak zo strany scientológov. Kto verí, že ich scientológia dovedie k trvalému šťastiu, kto chce vstúpiť, berie do ruky prístroj e-meter. S ním vyrozpráva celú svoju minulosť a potom nastúpi do špeciálnych kurzov. Niektoré z nich sú zadarmo, iné platené, podaktorých ľudí už dokonca pripravili o celý majetok. „Belgická federálna prokuratúra hovorí, že má dôkazy, podľa ktorých sa scientológia usiluje získať čo najviac peňazí od svojich členov alebo kandidátov na členstvo ilegálnymi praktikami," povedal novinár belgického denníka De Standaard Mark Eeckhaut.

Scientologická cirkev má síce v Belgicku len asi päťsto členov, v Bruseli má ale srdce svojich európskych operácií. Jej vplyv tu rastie a dôkazom je aj to, že sídli kúsok od Európskej komisie. „Je to druh inkvizície. My sme poslali sťažnosť na Európsky súd pre ľudské práva z dôvodu porušenia prezumpcie neviny," vysvetlil Marc Bromberg z európskej kancelárie Scientologickej cirkvi. Steny sú tu síce plné vedeckých uznaní, ocenení, certifikátov a gratulácií, ale niektorí odtiaľto tiež odchádzajú a poskytujú nelichotivé svedectvá. „Nútili nás tvrdo pracovať vždy pol dňa. Druhú polovicu dňa sme trávili v rehabilitačnom programe, kde sme mali konfrontovať naše zradcovské správanie k scientológii," podotkla bývalá americká scientologička Karen Pressleyová. Príbehov ľudí, ktorí sa sťažujú na vydieranie a finančný nátlak, nijako neubúda. Bromberg sa ale bráni: „Nájdite mi náboženstvo, ktoré nemá odpadlíkov. Nájdete ich vždy zopár, čo sa snažia diskriminovať, nenávidieť čokoľvek, čo predtým milovali," vyjadril sa.

Ako ale upozorňuje novinár Mark Eeckhaut, v Belgicku sa okolo scientológie naozaj môže stiahnuť slučka. „Ak by boli odsúdení z podvodov, potom by to poškodilo ich reputáciu," povedal. Belgická spravodlivosť má na jar rozhodnúť, či sú dôkazy proti scientológom dostatočne závažné. Krajiny Európskej únie sa vo vzťahu k nim líšia.