Humana People to People | Časopis ROZMER | časopis pre kresťanskú duchovnú orientáciu - temy -  sekty, kulty, nové naboženstvá, nové nábozenské hnutia, nové nabozenské smery

„Povedal im: Choďte do celého sveta a zvestujte evanjelium všetkému stvoreniu. Kto uverí a bude pokrstený, bude spasený. Kto však neuverí, bude odsúdený. Tých, čo uveria, budú sprevádzať tieto znamenia: V mojom mene budú vyhánať démonov a hovoriť novými jazykmi. (...) Oni sa rozišli a všade roznášali zvesť. Pán im pomáhal a slovo potvrdzoval znameniami, ktoré ich sprevádzali." (Mk 16, 15 – 20)

Anketa
Hrozí ľudstvu totalitná svetovláda?

hlasovalo: 311
3/2019
Najčítanejšie články

témy

Humana People to People

Humana People to People
IVANA ŠKODOVÁ
Na internete sme si našli ponuku práce organizácie Humana, ale spolužiačka nás odhovorila, že je to neseriózna spoločnosť, ktorá podvádza a oberá študentov o peniaze. Je to pravda?
EVA, KATKA, ZUZANA, Banská Bystrica

Vaša kamarátka má pravdu v tom, že je to veľmi sporná a neseriózna organizácia, ktorej už naletelo veľa mladých ľudí s úmyslom pomáhať ako dobrovoľníci.

Organizácia Humana People to People je súčasťou komplexu Tvind, ktorý bol pomenovaný podľa dánskeho mesta a vybudovaný v 70. rokoch skupinou ľavicovo orientovaných mladých ľudí pod vedením Dána Morgensa Amdi Petersena (1939). Prezentuje sa ako dánska charitatívna organizácia, ktorá pôsobí ako celosvetová humanitárna organizácia, zameraná na rozvojovú pomoc, boj proti hladu a AIDS, najmä v Afrike. Pôsobí vo vyše tridsiatich krajinách sveta. Má stovky projektov, prostredníctvom ktorých organizuje pomoc v rozvojových krajinách a funguje aj pod rôznymi názvami či organizáciami: Planet Aid, Green World, Gaia-Movement Trust, Child Aid, Hope a U´SAgain (spojenie USA + Use again - znova použiť), v ktorom cez zberové kontajnery použitého šatstva vyberajú peniaze na projekty.

Tvind je komplex niekoľkých drevených budov, športovej haly, bazénu a veterného mlyna postavený v Dánsku blízko mesta Ulfborg. Dobrovoľníci sa na prácu v Afrike pripravujú v špeciálnych školách The traveling Folk Highschool.

Poplatky za štúdium sú 47 500 DK (asi 285 000 Sk) a zahŕňajú 50 % z ceny letenky do Afriky. Študent musí dopredu zaplatiť 105 000 Sk a ostatok si má získať fundraisingom - predávaním predražených pohľadníc a časopisov na ulici a prácou v školách, vo fabrikách, na farmách a triedením starého šatstva. Takmer polovicu získaných peňazí pritom odovzdávajú Tvindu. Podľa výpovedí účastníkov sa na dobrovoľníkoch šetrí na strave, kúrení, aj na očkovaní pred cestou. Stáva sa, že niektorí z nich sa do Afriky ani nedostanú, ak na uliciach nenazbierajú dostatok peňazí.

V rámci Tvindu pôsobí skupina asi 600 vyvolených členov Teacher´s Group, ktorá vlastní obrovský majetok: okrem komplexu Tvind ešte počítačovú fabriku v Číne (Tvind Data), organizáciu Humana People to People, továreň na oblečenie v Casablance (Maroko), flotilu nákladných lodí premávajúcich medzi Európou a Afrikou, plantáže v Južnej Amerike, banku.

Peniaze získavajú prostredníctvom kontajnerov Humana na použité šatstvo v celej západnej Európe. Do nich dávajú ľudia šaty s vierou, že budú odovzdané chudobným v Afrike, pretože rozvojová pomoc by mala spočívať v darovaní šatstva k dispozícii tamojším vládam, aby samy spravovali tržbu z predaja. Tvind však sám staré šatstvo predáva a utŕžené peniaze používa na vlastné sporné projekty.

Dôvodom pochybností o charitatívnom zameraní organizácie boli negatívne skúsenosti orgánov v mnohých štátoch z kontroly fungovania tejto humanitárnej organizácie: roku 1997 Inšpekcia Britskej charity v zambijskej pobočke Humany odhalila finančné podvody založené na niekoľkonásobnom získavaní grantov na rovnaké projekty; švédska Sida v roku 1999 zistila, že iba 2 % hospodárskeho zisku bolo naozaj využitých v prospech krajín tretieho sveta; v Anglicku (ale i Berlíne) bol Humane odňatý štatút verejnej prospešnosti. V Dánsku nakoniec neprehľadné finančné obchody vyniesli Tvindu podozrenie z daňového úniku 70 mil. DK, čo v apríli 2001 viedlo k policajnej razii. Petersena hľadal celé roky Interpol. Stíhaniu dlho unikal, avšak 17. februára 2002 ho zatkla FBI na letisku v Los Angeles a obvinila ho spolu s „učiteľmi" z Teacher´s Group z rozsiahlych finančných podvodov a zo sprenevery miliónov dolárov.

Napriek týmto skutočnostiam organizácia Humana People to People stále ponúka zapojenie sa do dobrovoľníckej pomoci deťom v Afrike v programe People to People buď cez inzerciu v novinách, alebo na webe. Prácou pre Humanu ale v konečnom dôsledku podporujete Tvind - organizáciu obvinenú z klamania verejnosti a zneužívajúcu ušľachtilé myšlienky na vlastné obohacovanie.

Podrobnejšie informácie nájdete na webovej stránke www.tvindalert.com anglického novinára M. Durhama, ktorý kriticky skúma činnosť Tvindu a ponúka dôkazy o činnosti organizácie Humana People to People.


© Rozmer 1998 – 2019
Made by TRIAD Advertising | Powered by SIMPLE WEB